zeonforces.net - Polski Serwis Mobile Suit Gundam
 
Untitled Document
Gerda i Kay biegli na wzgórzu, poruszając się swoimi drewnianymi butami. To było w ten dzień kiedy cała historia się zaczęła.

Wiadomo, że najmilej widziane są zawsze nowości. Jednak nie chodzi mi tu o 'nowość' jako coś nowego co jednak wcześniej już było. Słowem - coś co nie wności do danego gatunku (czy to muzyki, malarstwa czy też kinomatografii) nic świeżego. Oczekiwane są rewolucyjne nowości, które nie tylko zdominują swoją dziedzinę, ale jednocześnie utworzą nową. Jak poznać tak ambitną rzecz? Najprostrzy przykład kiedy chcesz opowiedzieć np. o nowo widzianym filmie koledze lub koleżance. Określenie jego tytułu i stwierdzenie czy Ci się podobał czy też nie, zawsze przychodzą łatwo. Kiedy dojdziesz do przypisania go odpowiedniej rubryce stylu, zaczynasz się mieszać: "Właściwie to jest to film historyczny ale nie do końca, bo było tam trochę coś z since-fiction, było też co nieco z komedii, ale chyba to był bardziej dramat chociaż też nie do końca bo sporo tam i romansu było". Widząc, że nie dasz rady określić go jednym słowem przez istniejące do tej pory standardy, szukasz nowego określenia. I tak właśnie rodzi się nowy gatunek kinematografii. Niby niepozornie ale jednak.


Podobnie rzecz ma się ze "Snow queen". Kiedy zaczynałem oglądać pierwszy odcinek byłem niemal pewien, że będzie to romans. Kolejne odcinki zaczęły nakierowywać się na dramat. Później zaczęło się robić całkiem śmiesznie i sentymentalnie. Całkowicie zagubiony zaczęłąłem zastanawiać się czy "Snow queen" nie jest baśnią i wyglądało na to, że tym razem wreszcie uda mi się rozszyfrować gatunek tego anime. Jednak pomimo tego, że baśniowy klimat towarzyszy tu niemal przez cały czas, to wiele zdarzeń ma racjonalne wyjaśnienie i nie widać tu aż tak dużej obecności 'poza ludziej' magii.

Jak sami widzicie w "Snow queen" jest wszystkie po trochę, przez co ciężko powiedzieć czym te anime tak naprawdę jest. Ja jednak będę się trzymał tej wersji, że jest to romantyczna baśń, bo uważam, że to właśnie wybija się tu na pierwszy plan.


Głównymi bohaterami są Gerda i Kay - dwójka mieszkających w sąsiedztwie, 11 i 12 letnie dzieci spędzające ze sobą praktycznie każdą wolną chwilę. Do czasu...
"Snow queen" przenosi nas do XIX wiecznej Europy, gdzieś na północy. Właśnie kończy się lato i niedługo zaczną się przygotowania do zimy. Gerda i Kay cieszą się ostatnimi ciepłymi dniami kiedy w okolicy od pewnego czasu, z gęstego lasu, zaczynają dochodzić głosy dzwonów. Pomimo, że już wcześniej dało się usłyszeć takie samo zjawisko, nikt nie odważył się zagłębiać w głąb lasu aby rozwikłać tę zagadkę. Jedyną poszlaką jest stara legenda o Królowie Śniegu.
Nie chcę zdradzać więcej tajemnic, bo zaczynając opowiadać o jednym musiałbym od razu przechodzić w kolejny wątek, przez co zdradziłbym Wam całą historię. Od razu muszę uprzedzić, że anime wciąga. Ma swój klimat który nie odpuszcza ani na chwilę i przez kolejne odcinki nabierałem coraz większej ciekawości, co będzie się działo dalej. Nowością (albo przynajmniej mało spotykaną rzeczą) dla mnie, było nie tyle występowanie narratora, co jego sam udział w "Snow queen".

Z początku drażniły mnie momentami dość słabe rysunki jednak, co dość dziwne, po pewnym czasie dostrzegłem ich urok. Wydaje mi się jednak, że bardziej wymagający mogą nażekać z powody tych gaf rysowników. Na szczęście w miarę trwania anime, takie wpadki zdarzały się coraz rzadziej. Ale co tam rysunki. Widząc sposób w jaki został przedstawiony świat "Snow queen" otaczający bohaterów po prostu zdębiałem. Te wszystkie kolory, efekty graficzne, występujące choćby podczas zbierania siana, zrobiły na mnie kolosalne wrażenie. Duży nacisk położono na światło i cienie, które zmieniają zwykłe wiejskie miasteczko w prawdziwie nierealne, baśniowe miejsce.

Szczególnie również w pamięci utkiła mi występująca tu muzyka. Głównie proste melodie przy użyciu takich instrumentów jak fortepian, flet czy altówka, jednak w "Snow queen" pasują idealnie.

Czy muszę jeszcze dodawać, że polecam to anime?

 

Recenzent: Pogo
Tytuł anime: Snow Qeen
Ilość widzianych odcinków: 6
Strona oficjalna: http://www3.nhk.or.jp/anime/snowqueen/

 

Main
»
Strona główna
» Redakcja
» Forum Anime Rebellion
» Forum KTA
» Historia strony
» Reklama
» Konkurs Teledysków Anime
Recenzje
»
Anime

» Film
»
Pierwsze wrażenie

Teksty
»
Tutoriale
Multimedia
»
Teledyski
(AMV)
» Programy
Prace fanów
»
fan Ficks
»
fan Gfx

 
Rei Official Website ~ always for JMUSIC world