zeonforces.net - Polski Serwis Mobile Suit Gundam
 
Untitled Document

"Ten film jest bardziej tarantinowski od wszystkiego, co sam nakręciłem"

Quentin Tarantino

 

Oh Dae-su jest "tatusiowatym" facetem w średnim wieku. Oh Dae-su jest pijany, siedzi na komisariacie i chce żeby go wypuszczono. Oh Dae-su kocha swoją córeczke. Oh Dae-su znaczy "zaprzyjaźniać się w ludźmi". Ale Oh Dae-su ktoś nie lubi i go zmieni - w bardzo bolesny sposób.
Nasz bohater zostaje zamknięty. Nie wie kto go porwał, nie wie gdzie jest przetrzymywany, nie wie ile to potrwa i co najważniejsze nie wie dlaczego. Po 15 latach odzyskuje wolność. W niczym nie przypomina dawnego Oh Dae-su.

O czym jest Old Boy pewnie już wiecie. Zemsta, i to zemsta w "najbrudniejszym" wydaniu. Musze przyznać że film jest ciężki i dla wielu jego nastrój i brutalność będą nie do przełknięcia. Kiedy zdecydowałem się obejrzeć Old Boy'a oczekiwałem wesołej "wyrzynki" w killbillowskim stylu. Otrzymałem zaś misternie splecioną historię o niesprawiedliwości, okrócieństwie, odrzuceniu i ironii losu.


Prawde mówiąc chciałbym napisać że film oglądało mi się bardzo przyjemnie i z chęcią do niego za jakiś czas wrócę. Ale tak nie jest. Jak już napisałem film przytłacza; przytłacza swoim klimatem i brutalnością. W pamięci pozostały mi sceny, w których Oh Dae-su zjada żywą ośmiornice, wyrywa zęby, czy też odcina język. Wierzcie mi - to tobi wrażenie. W tym momencie wypadałoby zastanawiać się nad sensownością tak ekstremalnej, przekraczającej wręcz granice dobrego smaku, przemocy w filmie... ale po co?

Zniechęceni? Niepotrzebnie. Film Chan-wook Park'a to kawał naprawde wyśmienitego kina. W pamięci zostaje rola Choi Min-sik'a, czyli filmowego Oh Dae-su. Rola szalonego, odrobinę zagubionego w świecie człowieka, który losowi przeciwstawia własny upór, determinację i sarkastyczny uśmiech. Ale OldBoy nie jest filmem jednego aktora. Żadna z głównych postaci nie jest jednowarstwowa, czy też płytka. W miarę postępu akcji ukazują się widzowi ich słabości,


motywy nimi kierujące. Każda z nich ma do zaprezentowania swoją własną historię, niejednokrotnie równie tragiczną jak historia Oh Daesu.Całości dzieła dopełniają ciekawe zdjęcia i świetnie dopasowana do nich muzyka, która wypada znakomicie nie tylko w połączeniu z filmem.

Czy warto obejrzeć Old Boy'a? A czy można nie zobaczyć filmu, który wywołał zazdrość u Quentina Tarantino, filmu nagrodzonaego na festiwalu w Cannes (Grand Prix Cannes, wielka Nagroda Jury Cannes dla Chan-wook Park, oraz nominacja do Złotej Palmy Cannes), filmu który już teraz uznać można za dzieło wybitne? Można, ale czy kinomanowi i fanowi orientu to wypada?

Recenzent: AzzL
T ytuł filmu: Old Boy
Długość: 1h 59min
Rodzaj: Dramat
Strona oficjalna (polska): http://www.gutekfilm.com.pl/old-boy/

 

Main
»
Strona główna
» Redakcja
» Forum Anime Rebellion
» Forum KTA
» Historia strony
» Reklama
» Konkurs Teledysków Anime
Recenzje
»
Anime

» Film
»
Pierwsze wrażenie

Teksty
»
Tutoriale
Multimedia
»
Teledyski
(AMV)
» Programy
Prace fanów
»
fan Ficks
»
fan Gfx

 
Rei Official Website ~ always for JMUSIC world