zeonforces.net - Polski Serwis Mobile Suit Gundam
 
Untitled Document

Kobieta mściwą jest

 

Dawno już zemsta nie miała się tak dobrze. Od dobrych kilku lat, każdy chce się mścić. Mszczą się ojcowie, kochankowie, dzieci; mszczą się nawet panny młode. Mamy zemstę krwawą, mamy i skrytą; jest zemsta po latach i zemsta "na gorąco". Jest zemsta amerykańska, jest też i koreańska. Mścił się Quentin Tarantino, teraz mści się również (skąd niekąd podziwiany przez niego) Chan-wook Park.

Reżyser 'Sympathy for Mr Vengeance' i głośnego (w czym spora zasługa Tarantino właśnie) 'Old Boya' zamyka swoją trylogię zemsty filmem 'Sympathy for Lady Vengeance'.

I już na starcie film ten znajduje się w nieciekawej sytuacji, bo z jednej strony ciężko się jest powstrzymać od bezsensownego w zasadzie porównywania z 'Kill Billem', z drugiej, skoro 'Pani Zemsta' jest kontynuacją 'Old Boya' nie ma szans uciec od cienia starszego brata.

Poprzedni film Chan-wook Park zrobił na wszystkich ogromne wrażenie - jedni klaskali z zachwytu, inni zielenieli z obrzydzenia. 'Old Boy' jednak nie pozostawiał obojętnym. Siadając do 'Pani Zemsty' liczyłem (a nawet byłem przekonany) że czekają mnie podobne emocje i... niestety trochę się przeliczyłem.

Początek jest podobny jak w "Starym Gościu". Główna postać - tym razem jest to młoda kobieta, So-young Woo - trafia do więzienia za zabójstwo dziecka. Poznajemy ją gdy po 15 latach opuszcza jego mury z silnym zamiarem... zemsty. Za co, czemu i na kim? Widz nie ma zielonego pojęcia. Od początku wie to tylko nasza mścicielka.

Ta odmienność w przedstawieniu fabuły stanowi o ogromnej różnicy pomiędzy 'Old Boyem', a 'Panią Zemstą'. Bohater tego pierwszego był uwikłany w grę, której zasad nie rozumiał, a jej celu nie znał. Wraz z Oh Dae-su widz poznawał coraz to nowe elementy układanki. Dzięki temu łatwiej było poczuć sympatię do tak dobrze znanej postaci, która wiedział tyle co osoba przed ekranem. W 'Pani Zemście' zaś, to So-young Woo jest osobą pociągającą za wszystkie sznurki. Jest to postać tajemnicza, a cały niemal film opiera się na odkrywaniu fragmentów z jej przeszłości i części planu, który jest przez nią realizowany.

Chyba właśnie to w 'Pani Zemście' kłuło mnie najbardziej. Strasznie nie lubie takiej formy przedstawiania akcji, kiedy to jestem rzucany w środek wydarzeń i mam wrażenie, że wszystko co najważniejsze już się wydarzyło.

'Pani Zemsta' pozostaje dla mnie ze swoimi orkiestrowymi partiami, podobnie jak 'Old Boy', prawdziwą ucztą dla ucha. Nie jestem melomanem, więc nie liczcie na moją fachową opinię, jako widz jednak i szary słuchacz zarazem mówię - jest bardzo dobrze. Ogromne wrażenie wciąż robi na mnie sposób w jaki Chan-wook Park łączy muzykę z obrazem. Melodie nie dopasowują się do dynamiki wydarzeń. Czasem są one odbiciem emocji bohaterów, czasem zaś zdają się naigrywać z tego co się z ludźmi dzieje - ktoś odcina sobie palec, melodia jest skoczna i pogodna.

Tak jest, pogodna, bo tym co mnie w 'Pani Zemście' zaskoczyło najbardziej jest spora dawka (czarnego wprawdzie, ale...) humoru. Spora część tego, co spotyka So-young, jak też i jej zachowanie w obliczu niektórych sytuacji jest poprostu, najzwyczajniej i bezwstydnie śmieszne.

Po mojej recenzji można odnieść wrażenie, że film mi się nie podobał, co prawdą nie jest. 'Pani Zemsta' jest dziełem nieprzeciętnym, pod względem muzyki i zdjęć wyraźnie odstającym od średniej światowej. Zarazem jednak jest to według mnie film jedynie, właśnie nieprzeciętny. Nie jest to obraz wybitny. Nie wydaje mi się, aby najnowsze dokonanie Chan-wook Park wzbudziło ponowne emocje jak jego poprzedni film. W 'Pani Zemście' brak jest tej drastyczości w przekazie. Film w moim odczuciu jest też nieco płytszy i miałem wrażenie, że reżyser nie ma już do powiedzenia tyle, co w 'Old Boyu'. Cały problem polega na tym, że 'Old Boy' był pierwszy i sięgając po 'Panią Zemstę' oczekiwałem czegoś na jego miarę, a 'Pani Zemsta' 'Old Boyem' nie jest - możecie to policzyć na plus, bądź też na minus tego filmu.

 

Recenzent: AzzL
Tytuł filmu: Sympathy For Lady Vengeance
Długość: 115 min
Rodzaj: Dramat, Czarna Komedia
Strona oficjalna: http://www.geum-ja.co.kr/

 

Main
»
Strona główna
» Redakcja
» Forum Anime Rebellion
» Forum KTA
» Historia strony
» Reklama
» Konkurs Teledysków Anime
Recenzje
»
Anime

» Film
»
Pierwsze wrażenie

Teksty
»
Tutoriale
Multimedia
»
Teledyski
(AMV)
» Programy
Prace fanów
»
fan Ficks
»
fan Gfx

 
Rei Official Website ~ always for JMUSIC world